Koně v hiporehabilitaci


Obecně se nedá říct, které plemeno koní je pro práci v hiporehabilitaci nejvhodnější. Ze zkušenosti ze Specializačních zkoušek pro koně a pony zařazené do hiporehabilitace jsou nejpočetněji zastoupeni koně v užitkovém typu (teplokrevný, chladnokrevný, pony) a kříženci, méně zastoupeni jsou zástupci plemen český teplokrevník, slovenský teplokrevník, anglický plnokrevník, starokladrubský kůň, hucul, hafling, merénský kůň, českomoravský belgik, norik, slezský norik, shetlandský pony, velšský pony, český sportovní pony, minihorse atd.).

Dle Řádu na ochranu zvířat při veřejném vystoupení koní – při hiporehabilitačních činnostech organizovaných Českou hiporehabilitační společností, smí pracovat v hiporehabilitaci pouze klisny a valaši, hřebci se používat nesmí.

Důležitým hlediskem je věk koně. Dle Řádu smí v hiporehabilitaci pracovat pouze kůň starší 5 let. Tento požadavek souvisí s psychickou vyzrálostí koně. Mladší kůň se může na práci v hiporehabilitaci připravovat se zkušenějším starším koněm. Vždy je třeba mít na paměti, že potřebuje více času na odpočinek a nemůže pracovat na plný úvazek jako jeho zkušenější kolega.

Dalším hlediskem je charakter koně a jeho zdravotní stav. Jedním z kritérií, která se hodnotí i při Zkouškách koní v hiporehabilitaci, je tolerance koně k dotykům po celém těle, k různým zvukovým projevům atd.

Vždy je třeba si uvědomit, do kterého oboru hiporehabilitace bude kůň zařazen. Jinak bude vypadat výběr a požadavky na koně pro hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE), jinak pro hipoterapii v psychiatrii a psychologii (HTP) či hiporehabilitaci v pedagogice a soiální praxi (HPSP).